Co należy wiedzieć wybierając projekt wymarzonego domu

Jak wybrać projekt domu?

Często założenie rodziny wiąże się z poszukiwaniem nowego miejsca do zamieszkania. Jedni decydują się na mieszkanie z rodzicami, wynajem mieszkania bądź tez na wybudowanie własnego domu. Kluczowa sprawą w wyborze rozwiązania własnego lokum są posiadane fundusze. Jednakże nawet, gdy nie mamy wystarczającej kwoty w gotówce banki przychodzą nam z pomocą chcąc udzielić nam pożyczki na spełnienie naszych marzeń w postaci domu. Projekt domu jaki wybierzemy ma znaczący wpływ na dalsze inwestycji. Bowiem to od wielkości określonej w planach jest poniekąd uzależniona wielkość działki, ilość użytego materiału, czy tez zastosowanie odpowiedniej technologii. Koszt wykończenia własnych czterech kątów jest zależny od standardu i jakości wykonania jaki chcemy osiągnąć. Zdecydowanie projekt domu o małej powierzchni, bez piwnic, poddasza, fantazyjnej elewacji, nietypowych okien pozwoli uniknąć niepotrzebnych nakładów finansowych. Warto więc przy jego wyborze wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również finansowe i ekonomiczne.

Projekt: LK&1074 firmy LK-Projekt

Projekt: LK&1074 firmy LK-Projekt [źródło: http://www.lk-projekt.pl/]

Domy projekty i ich różnorodność

Rynek architektoniczny w swej ofercie zaskakuje nas wachlarzem dostępnych planów budowlanych. Domy projekty są tak zbudowane, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Gusta konsumentów są przeróżne, więc nic dziwnego, że plany lokum mieszkalnego różnią się wielkością, ilością pięter, kształtem oraz rozmieszczeniem pomieszczeń. Największa popularnością cieszą się mieszkania parterowe, domy z poddaszami, czy tez budynki piętrowe. W każdym z przedstawionych typów można wyróżnić wady i zalety. Najlepiej sprawdza się tutaj chłodna kalkulacja funduszu oraz rozeznanie w rynku budowlanym. Przykładowo dom parterowy o takiej samej powierzchni jak dom z poddaszem czy piętrowy będzie potrzebował większego areału. Z kolei znajomość kosztu zakupu oraz wystawienia ścian i wykonania zadaszenia pomogą wybrać korzystniejsze domy projekty ze względów finansowych. Ich rozmaitość można zauważyć także w kształcie zewnętrznym jak i wewnętrznym. Mamy do wyboru proste bryły bądź tez domy o bardziej wymyślnych kształtach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez skosy, dobudowanie ganków czy tez tarasów o nieco bardziej skomplikowanej budowie.

Projek: LK&1023 firmy LK-Projekt

Projek: LK&1023 firmy LK-Projekt [źródło: http://www.lk-projekt.pl/]

Gotowy projekt domu

Decydując się na budowę własnego domu czeka nas szereg licznych działań. Oprócz worka pieniędzy należy uzbroić się w cierpliwość przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z budową. Jednak, gdy już mamy to za sobą czeka nas kolejna trudna decyzja. Gotowy projekt domu wbrew pozorom nie jest tak łatwo wybrać. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jak wielki chcemy dom, jak powinien być zbudowany, z ilu kondygnacji powinien się składać. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na wielkość powierzchni użytkowej względem zabudowy, możliwość wykorzystania skosów np. na poddaszu o ile takie są. Niezwykle popularny gotowy projekt domu stał się z „mijanymi” ścianami pomiędzy pokojami. Umożliwia to wykorzystanie powstałej wnęki na wykonanie garderób lub zabudowanie szafami i półkami. Na szczęście, w przypadku chęci naniesienia drobnych zmian w danym planie, istnieje taka możliwość. Do najpopularniejszych poprawek zalicza się zmianę materiałów budowlanych, przesuwanie ścianek działowych, rezygnacja lub dodanie podpiwniczenia. Warto o tym pamiętać i korzystać z konsultacji jeszcze przed zakupem danego projekty.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co należy wiedzieć wybierając projekt wymarzonego domu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

One Response to Co należy wiedzieć wybierając projekt wymarzonego domu

 1. Aneta pisze:

  Wiecie co ostatnio poszukuje informacji o możliwości obniżenia opłat za wszelkie możliwe media w moim budynku. Zastanawiam się czy macie w planie kiedykolwiek napisać o energooszczędnych technologiach. Spotkałam się ostatnio z ciekawie poruszonym tematem, jednak przyznaję się, nic z tego nie zrozumiałam. Chciałabym, aby ktoś mądrzejszy powiedział mi co trzeba zrobić, ile mnie to będzie kosztować i jakie uzyskam oszczędności.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *