Posadzki przemysłowe i wylewki anhydrytowe

W dniu dzisiejszym zajmiemy się posadzkami przemysłowymi wykonywanymi na wielkopowierzchniowych obiektach, które muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Kolejnym tematem jaki poruszymy w dniu dzisiejszym będą oczywiście wylewki anhydrytowe (ostatnio bardzo popularne) w domach i mieszkaniach.

Posadzki przemysłowe – rozwiązanie dla wielkopowierzchniowych obiektach

Wszystkie posadzki przemysłowe to produkt wykonany z betonu klasy min. B25 (C20/25) który charakteryzuje się niskim skurczem poprzez ograniczenie ilości wody do minimum (stosunek W/C<0,55) poprzez zastosowanie plastyfikatorów do betonu. Konsystencja takiego betonu na placu budowy powinna być S3 (tj. półciekła określana opadem stożka 10-15 cm). Wiedząc to możemy zaplanować wiele

Wszystkie posadzki które będą obciążone należy zbroić siatkami stalowymi lub włóknem rozproszonym stalowym, polipropylenowym lub kopolimerowym. W czasie zbrojenia należy dobrać odpowiednio jego ilość a to w głównej mierze zależy od:

 • wielkość i rodzaju obciążenia,
 • miejsce wbudowania – na zewnątrz budynku czy wew.

W miejscach szczególnie narażonymi na różne czynniki (naroża słupów, doków,) dodatkowo oprócz włókien stalowych należy zbroić  prętami stalowymi w miejscach krytycznych, tj. tam gdzie płyta posadzkowa ma tendencje do pękania.

Wylewki anhydrytowe – sposób na dobrą posadzkę pod ogrzewanie podłogowe

Wykańczając mieszkanie lub budując dom coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu można zrezygnować z wszędobylskich grzejników, które tylko zawadzają i mogą być niebezpieczne dla dzieci. Dodatkowo zyskujemy większą przestrzeń w naszych pomieszczeniach i dużą swobodę w jej aranżowaniu. Nie mniej jednak ogrzewanie musi spełniać swoją podstawową funkcję – ma ogrzewać dane pomieszczenie, dlatego tak ważny jest wybór posadzki, która będzie nie izolować ciepło oddawane przez rury grzewcze.

Najlepszym rozwiązaniem są wylewki anhydrytowe, których wysoki współczynnik przenikania ciepła (λz = 1,66 – 1,87 W/mk) jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu skraca okres nagrzewania pomieszczenia o połowę w porównaniu do wylewek cementowych, co w oczywisty sposób przekłada się na wymierną oszczędność energii.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Posadzki przemysłowe i wylewki anhydrytowe , 8.0 out of 10 based on 1 rating

One Response to Posadzki przemysłowe i wylewki anhydrytowe

 1. Krysia pisze:

  Własnie takich informacji szukałam na temat wylewek bo chce założyć ogrzewanie podłogowe – teraz już chyba wiem wszytko.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *